Powódź w Leicester

Anglia to kraj z pewnością wyróżniający się. Żyjąc w nim i podróżując przez dwa lata zauważyliśmy kilka istotnych kwestii. Jak znaleźć tani nocleg, czego możesz spodziewać się od brytyjskiej policji oraz ciekawostki, dzięki którym Anglia to wyjątkowy kierunek podróżniczy.

 

Słoneczny Bristol

Słoneczny Bristol

NAJTAŃSZY ŚRODEK TRANSPORTU

Najtaniej jest poruszać się busem. Jeśli chodzi o autobusy miejskie, bilety kupujemy u kierowcy. Gdy wyruszamy w dłuższą trasę, koniecznie sprawdźcie i zarezerwujcie bilet na http://www.nationalexpress.com Im wcześniej kupimy bilet, tym tańszy on będzie. National Express kursuje także pomiędzy lotniskami. Niestety podróż koleją należy do bardzo drogich, dlatego nigdy nie zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem.

W Londynie zaś najlepiej jest poruszać się metrem i gdy planujecie zwiedzanie miasta koniecznie zaopatrzcie się np. w całodniowy bilet. Warto zainwestować, gdyż Londyn jest zbyt duży by zwiedzać go na piechotę.

Metro w Londynie

Metro w Londynie

TANIE LOTY DO ANGLII

Anglia słynie z bardzo tanich lotów do kraju. Z Polski łatwo można dostać się liniami np. WizzAir lub RyanAir. Aby dorwać tani bilet warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem i zarezerwować bilet wcześniej. Bardzo często zdarzają się jednak promocje na bilety lotnicze. Dodam jeszcze, że w UK bardzo łatwo można wyhaczyć tanie loty w różne zakątki Europy i całego świata.

Bristol

Bristol

JAK ZNALEŹĆ TANI NOCLEG

Ceny hoteli są dość wysokie i często zaczynają się od 100 funtów w górę. Warto skorzystać z serwisu booking lub Airbnb. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że często na Facebooku znajdziecie grupy ogłoszeń np. ogłoszenia Leicester. Wystarczy się do grupy przyłączyć i napisać wiadomość, że przylatujecie w danym dniu i szukacie taniego noclegu. Może się zdarzyć, że ktoś zaproponuje Wam nocleg u siebie, a Wy dowiecie się wielu ciekawych informacji od osób żyjących w Anglii. Także serwis Coachsurfing jest tutaj bardzo dobrze znany.

Jeśli zaś szukacie czegoś taniego w Londynie warto zwrócić uwagę na lokalizację hotelu/hostelu. My raz wybraliśmy tańszą opcję, która w rzeczywistości wyszła drożej ze względu na dodatkowe koszty dojazdów (co w Londynie do tanich nie należy).

Hostel w Londynie

Hostel w Londynie – całą noc śmierdziało spoconymi skarpetkami

GDZIE TANIO I DOBRZE ZJEŚĆ

Anglia kojarzy się przede wszystkim z masową ilością emigrantów z całego świata. Większość tych ludzi tęskni za powrotem do kraju i za domowym jedzeniem. W związku z tym znajdziecie wiele polskich, indyjskich, czeskich, śródziemnomorskich, chińskich itd restauracji. Jedno z najtańszych miejsc to restauracje indyjskie. Serwują pyszne jedzenie, porcje są ogromne, a ceny dość niskie. Dodam jeszcze, że więcej restauracji z indyjskimi potrawami jest w Londynie niż łącznie w Delhi i Bombaju.

Indyjskie słodkości - Pista Burfi

Indyjskie słodkości – Pista Burfi

ANGLIA I BEZPIECZEŃSTWO?

Z jednej strony Anglia stara się być za wszelką cenę „bezpieczna”, gdyż np. w łazienkach nie znajdziecie gniazd elektrycznych. W niemal każdym domu w łazience znajduje się sznurek, zamiast przełącznika do zapalania światła. Tak, aby ktoś kto skorzystał z toalety, mokrymi rękoma nie dotykał przełącznika i nie narażał się na kopnięcie prądem. Tak, to wszystko w imię bezpieczeństwa.

Jednak kwestia życia na ulicy to zupełnie inna sprawa. Mimo iż parki, ulice, place (niemal wszystko) są monitorowane bardzo często dochodzi tutaj do różnych incydentów. Trudno powiedzieć, czy jest tego wiele, gdyż miasta są przeludnione i ciężko o obiektywną ocenę. Ludzie są bardziej śmiali, młode dziewczęta bardzo prowokują swoim wyglądem. Bardzo często dochodzi tutaj do kradzieży, narkotyki są bardzo łatwo dostępne, a na ulicach imprezuje się niemal każdego dnia. Jeśli myślisz o jakiś środkach samoobrony musisz być wyjątkowo ostrożny, gdyż zakazane jest trzymanie przy sobie np. gazu pieprzowego.

Anglia to także siedlisko szczurów, które przyzwyczaiły się do ludzi i mało kto jest im straszny.

Park w Leicester

Park w Leicester

ANGLIA I JEJ MIESZKAŃCY

Brytyjczycy to bardzo weseli ludzie. Na ulicy nieznajomi pytają czy wszystko jest ok i pozdrawiają się wzajemnie. Są bardzo towarzyscy i rozmowni. Życie biorą z dystansem i są wyluzowani. Z drugiej strony przez sytuację w kraju wielu Brytyjczykom przeszkadza ogromna ilość imigrantów. Czasami da się odczuć, że inaczej traktuje się ludzi z zagranicy. Mimo wszystko Anglia to jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie. Spotkacie tutaj wytatuowanych ludzi w każdym wieku, nikogo nie dziwią różowe włosy, albo kobiety wychodzące w szlafroku i papciach do sklepu. Także klapki japonki w zimie to tutaj codzienność i nikogo nie zaskakuje fakt, że dziecko nie ma na sobie ciepłej czapki ani nawet bucików. Na ulicy normalny jest także widok „bezdomnego”, który w ręku trzyma iPhone i ubrany jest w modne ubrania.

Brytyjczycy mają także swoje specyficzne zwyczaje, np. chętnie zajadają się kanapkami z czipsami.

Anglia i jej mieszkańcy

Anglia i jej mieszkańcy

BRYTYJSKA POLICJA

Brytyjska policja jest bardzo pomocna i przyjazna ludziom. Nie raz widzieliśmy sytuacje, gdy policjanci pomagali pijanym. Bardzo często pozdrawiają Cię na ulicy i pytają czy nie potrzebujesz pomocy. Pewnego wieczoru siedzieliśmy na ławce w parku i piliśmy piwka. Z daleka zauważyliśmy policję i pomyśleliśmy, że pewnie dadzą Nam jakieś pouczenie. Panowie jednak spokojnie podeszli, spytali czy wszystko ok, co robimy i życzyli miłego wieczoru. Raz z koleżankami wracałyśmy też z pracy i po drodze zepsuł się nam samochód. Gdy policjanci zauważyli akcję, pomogli Nam odstawić samochód w bezpieczne miejsce blisko McDonaldu, abyśmy mogły spokojnie poczekać na pomoc.

Anglia to kraj, w którym policjanci na ulicy nie mogą trzymać przy sobie broni. Często w nocy spokój zaburzają helikoptery, które latają w celu poszukiwań plantacji marihuany.

POGODA

Wiosna, lato, jesień, zima… o jakiejkolwiek porze wybierzecie się do Anglii bardzo prawdopodobne jest, że przyda się Wam parasol i kurtka przeciwdeszczowa. Zdarza się, że pada tak mocno, że i kalosze są niezbędne. W lecie jednak możemy liczyć na więcej cieplejszych dni, jak i nocy. W zimie bardzo rzadko są minusowe temperatury.

Powódź w Leicester

Powódź w Leicester

KILKA CIEKAWOSTEK

  • Anglia – tutaj parki pełnią rolę tradycyjnych plaż.
  • Rury kanalizacyjne ulokowane są na zewnątrz budynków.
  • Światło w łazience zapala się pociągając za sznurek.
  • Często w umywalkach znajdują się dwa krany oddalone od siebie, jeden z ciepłą, drugi z zimną wodą.
  • Okna w UK są zwykle otwierane na zewnątrz i nie znalazłam jeszcze sposobu na to, aby je umyć. Do mycia okien trzeba zatrudnić ekipę.
  • Na ulicy prawie każdy przechodzi na czerwonym świetle i jest to normalna czynność na którą nawet policjanci nie zwracają uwagi.
  • W Wielkiej Brytanii samochody Opel produkowane są pod nazwą Vauxhall, a czipsy Lay’s pod nazwą Walkers.
Zamek w Bristol

Katedra w Bristolu