Sobór św. aleksandra Newskiego w Sofii

Bułgaria to kraj chętnie odwiedzany przez Naszych rodaków. Dlaczego? Do teraz tego nie wiemy. Plaże nie zachwycają, miejscami jest tutaj bardzo komunistycznie, a tanie wakacje w Bułgarii jakoś Nas nie przekonują. Mimo wszystko warto było odwiedzić ten kraj, choć z pewnością do niego nie wrócimy.

 

JAK DOGADAĆ SIĘ W BUŁGARII ?

 

Język bułgarski to jeden z języków słowiańskich, dlatego nie mieliśmy jakiś większych problemów z porozumiewaniem się. Wiele słów jest bardzo podobnych do słów polskich, słowackich, czy rosyjskich. Warto przysłuchać się co mówią do Was mieszkańcy, bo okazuje się, że mamy ze sobą wiele wspólnego. W Bułgarii dogadasz się także bez problemu po angielsku. Warto dodać jeszcze, że alfabet oparty jest tutaj na cyrylicy.

 

Bułgarskie słówka, które warto znać:

Dzień dobry – Dobrden
Proszę – Mola
Dziękuję – Błagodaria ,mersi
Ile to kosztuje? – Kolko struwa ?
Gdzie jest ? – Kde ?
Tak – Da
Nie – Ne
Nie rozumiem – Ne razbiram
Nazywam się – A se kasvam
Przepraszam – Isvinete
Do widzenia – Chao, Dowiżdane
Jak się mówi… po bułgarsku? – Kak e… na balgarski?
Dzisiaj – Dnes

*zapis fonetyczny

 

NIE ZNACZY TAK?

 

Dla Bułgarów kiwanie głową to zaprzeczanie, a kręcenie głową w lewo i prawo to potwierdzenie. Gest ten jest nieco kłopotliwy przy komunikacji. Sami doświadczyliśmy dwukrotnie dziwnej sytuacji, gdy nie potrafiliśmy się z kimś zrozumieć, tylko dlatego że pokazywali Nam „nie” zamiast „tak”. Co więcej ciężko jest zapanować nas odruchem, który towarzyszy Nam przez całe życie.

Warna z lotu ptaka

Warna z lotu ptaka

CENY W BUŁGARII

 

Ceny w Bułgarii głównie zależą od sezonu. Jeden Bułgar wytłumaczył Nam, że rodacy dostają świra na okres wakacyjny, gdy ceny błyskawicznie szybują w górę. My byliśmy w Bułgarii w listopadzie, gdzie ceny były bardzo podobne do tych polskich, albo nawet niższe.

Chleb – 0,8 leva / 1,6 zł
jajka – 2,5 leva / 5 zł
mleko – 2 leva / 4 zł
jogurt – 0,7 leva / 1,5 zł
herbata, kawa – 1 lev / 2 złote

Płowdiw

Płowdiw

WALUTA BUŁGARII

 

W Bułgarii obowiązuje LEV (BGN). 1 lev to jest jakieś 2,2 zł, a 2 levy w zaokrągleniu to 1 euro.

 

JAK DOSTAĆ SIĘ DO BUŁGARII?

 

Niestety nie znaleźliśmy żadnych tanich połączeń z Polski do Bułgarii samolotem. My podróżowaliśmy pociągiem z Bukaresztu w Rumunii do Warny. Za bilet zapłaciliśmy około 25 euro, a cała podróż trwała jakieś 8 godzin z przesiadką w Ruse.

Plovdiv Graffiti

Plovdiv Graffiti

TRANSPORT

 

Czym lepiej jest podróżować – pociągiem czy autobusem? Wszystko zależy od trasy, którą chcemy przebyć. Z doświadczenia bardziej polecamy pociągi. Po pierwsze są tańsze, a po drugie są bardzo wygodne, w przeciwieństwie do busów. Także stan dróg w Bułgarii pozostawia wiele do życzenia i dwugodzinna jazda autokarem staje się bardzo mecząca. Czas podróży pociągiem jest nieco dłuższy, dlatego jeśli zależy Ci na czasie, wybierz autobus. O tym jak kursują pociągi czy autobusy warto dowiadywać się na bieżąco na miejscu, gdyż rozkłady zmieniają się ze względu na sezon.

Jeśli chodzi o transport miejski w każdym autobusie oprócz kierowcy znajdziemy także taką osobę, w stylu polskiego kanara, który nie tylko sprawdza bilety, ale i je sprzedaje. Także jazda na gapę jest praktycznie niemożliwa. Bilet autobusowy kosztuje jakieś 2 lewa, czyli 1 euro.

 

Przykładowe ceny transportu w Bułgarii:

Warna – Burgas (bus) – 14 leva / 28 zł – czas: 2 godziny
Burgas – Plovdiv (pociąg) – 14 leva / 28 zł – czas: 4 godziny
Plovdiv – Sofia (pociąg) – 12 leva / 24 zł – czas: 3 godziny
Sofia centrum – Sofia lotnisko (metro) – 1,6 leva – 3,5 zł – czas: 20 min

 

LOTNISKO W SOFII

 

Lotnisko w Sofii Wrażdebna dzieli się na dwa terminale. Z terminalu numer 1 kursują droższe linie lotnicze, a terminal numer 2 obsługuje tanie linie lotnicze. Każde 30 min między terminalami kursuje darmowy bus ( 7.00 – 19.00). Z centrum Sofii dostaniemy się na lotnisko metrem (na terminal nr 1) busami nr 84, 384 lub taxi.

Na stronie WizzAir zawsze pojawiają się ostrzeżenia dotyczące lotniska w Sofii, aby przybyć wcześniej na planowaną odprawę. Na lotnisku (terminal nr 2) zastaliśmy lekki chaos. Kolejki przesuwały się bardzo opornie, tak samo na kontroli bezpieczeństwa. Obsługa sprawdza wszystko bardzo dokładnie, każdego pasażera sprawdza osobno. Porównując na innych lotniskach znajdują się wielkie tace na które pasażerowie wykładają swoje rzeczy. W Sofii tace podaje obsługa, także trzeba czekać na swoją kolej. Wszystko jednak odbywa się raczej bezproblemowo, trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość.

Bułgaria plaża

Bułgaria plaża

GDZIE TANIO ZJEŚĆ ?

 

Bułgaria oprócz restauracji ma do zaoferowania stołówki jak za dawnych czasów! Nie dość, że za posiłek dla dwóch osób zapłacicie jakieś 5 – 6 euro, to zjecie najsmaczniejsze domowe posiłki. W cenie macie zupę, danie główne (od ryby, schabowych, kapusty z mięsem, dań wegetariańskich, lazanii itd), deser (często pieczone dynie na słodko) i herbatę lub kawę. Ze stołówki ledwo wyjdziecie, co takie pełne brzuchy macie! Nie są to jednak miejsca piękne i stylowe, bowiem przychodzą tutaj normalni mieszkańcy i robotnicy.
W Warnie polecamy stołówkę zaraz przy głównej stacji kolejowej, a w Sofii na ulicy Alabin.
W Bułgarii podobnie jak w Gruzji, czy Rumunii na ulicy znajdują się małe piekarnie, w których kupicie świeże, pachnące pieczywo w bardzo niskich cenach.

Stołówka w Warnie

Stołówka w Warnie

BUŁGARIA NOCLEGI

 

Wszystko rezerwowaliśmy przez Internet, korzystając z serwisu Airbnb. Zamiast hoteli zdecydowaliśmy się na wynajęcie całych mieszkań. W Warnie bardzo zaskoczyła Nas willa za dość niską cenę, w której było przepięknie, a do życia mieliśmy wszystko czego Nam potrzeba. Dodatkowo przywitał Nas bardzo uprzejmy Bułgar wręczając na powitanie butelkę Rakiji.

Willa w Warnie

Willa w Warnie

BEZPIECZEŃSTWO

 

Bułgaria to kraj w którym nie doświadczyliśmy żadnej kradzieży, nieprzyjemnych ataków, czy incydentów. Z jednej strony nie byliśmy w Bułgarii w szczycie sezonu, a z drugiej strony wiele zależy od Nas samych. Bezpieczeństwo zależy głównie od Naszego zachowania, czy upijamy się, czy sami wszczynamy konflikty, od tego czy chodzimy w jakieś podejrzane miejsca … Dla Nas to kraj jak każdy inny.

 

BUŁGARZY

Bułgarzy to bardzo pomocni ludzie. Zdarzały Nam się sytuacje, gdy ktoś odbierał Nas ze stacji, abyśmy nie musieli błądzić w poszukiwaniu mieszkania. Przechodni pomagali dotrzeć do wybranego miejsca. Niektórzy byli tacy pomocni, że oferowali marihuanę na ulicy. Bardzo przyjazny naród. Co więcej pozytywnie zaskoczył Nas fakt, że na ulicach jest bardzo wiele młodych rodzin.

Plovdiv

Plovdiv

KILKA CIEKAWOSTEK

 • Bułgaria to stolica jogurtów. Bułgarski naukowiec odkrył pewną odmianę bakterii, której używa się do dziś na całym świecie.
 • Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody. Mówi się, że to zasługa niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności fizycznej, słońca oraz… bakterii znajdujących się w jogurtach.
 • W Sofii pobito Rekord Guinnessa w biesiadowaniu – ponad 3000 osób wypiło 500 litrów rakiji przy stole o długości 400m.
 • W mieście Warna znajduje się jedyne w swoim rodzaju Retro Muzeum w którym znajdziecie wiele eksponatów z lat 40, a także wiele polskich np. Fiat 126p, Warszawa.
 • W Bułgarii powstała cyrylica.
 • Płowdiw to jedno z najstarszych miast Europy.
Warna Retro Muzeum

Warna Retro Muzeum

FILMIKI Z BUŁGARII

Poniżej wklejam Przewodnik po Bułgarii w formie filmików.

 1. Pociągiem z Rumunii do Bułgarii oraz Nasze mieszkanie w Warnie.
 2. Ładna Warna oraz gdzie tanio i dobrze zjeść.
 3. Retro Muzeum w Warnie.
 4. Zwiedzanie Warny ciąg dalszy.
 5. Droga do Burgasu.
 6. Burgas.
 7. Piękny i stary Płowdiw.
 8. Panorama Płowdiwu i zabawa Bułgarów.
 9. Druga strona miasta.
 10. Ruszamy do Sofii.
 11. Zwiedzamy Sofię.
Stacja kolejowa w Warnie

Stacja kolejowa w Warnie