Walencja

Hiszpania – informacje na temat cen, transportu, ciekawostki, piękne zdjęcia oraz przewodnik po Hiszpanii w formie filmików!

 

W JAKIM JĘZYKU DOGADAĆ SIĘ W HISZPANII?

Niestety Hiszpania reprezentuje znikomy poziom języka angielskiego. W niektórych restauracjach Barcelony widzieliśmy nawet tabliczki z napisem „We speak English”. My akurat mieliśmy szczęście, bo trafialiśmy na ludzi, którzy znali angielski bardzo dobrze. Przed wyjazdem warto poznać podstawowe słowa po hiszpańsku. Znacznie ułatwią one komunikację, a resztę załatwimy gestami.

Podstawowe słowa po hiszpańsku, które warto znać:

Buenos Dias- Dzień dobry
Buenos Noches – Dobranoc
Hola – Cześć (nieformalnie)
Hasta Luego – Do zobaczenia!
Chao – Cześć (nieformalnie)
Gracias – Dziękuję
Perdon- Przepraszam
Lo siento – Przykro mi
?Donde? – Gdzie?
Por favor – Proszę
Mucho gusto – Miło poznać
?Habla ingles? – Czy mówisz po angielsku?
No comprendo – Nie rozumiem
?Cuanto cuesta? – Ile to kosztuje?

 

HISZPAŃSKI CZY WALENCKI / KATALOŃSKI?

Śmiało można stwierdzić, że Hiszpanie są dwujęzyczni. Jednym z języków jest hiszpański, a drugi kataloński. Mieszkańcy Walencji zwykli nazywać swój język valentiano,  czują się na swój sposób wyjątkowo i często podkreślają swoją odmienność od zwykłego hiszpańskiego. Nawet dzieci w szkołach uczą się właśnie tych dwóch języków. Co więcej w środkach komunikacji miejskiej i nie tylko, tablice informacyjne zostały napisane w dwóch językach.

  Walencja z lotu ptaka

  Walencja z lotu ptaka

  TANIE LOTY DO HISZPANII

  Do Hiszpanii bardzo łatwo można się dostać tanimi liniami, np. WizzAir, albo RyanAir, na lotniska w Barcelonie, Alicante, Madrycie, Maladze, Walencji, Saragossy…

   

  TRANSPORT

  Jednym z najlepszych i najtańszych środków komunikacji miejskiej w Hiszpanii jest metro. Jeśli planujemy zwiedzanie warto jest kupić kartę na 10 przejazdów. Zwykle pojedynczy bilet kosztuje jakieś 2,5 euro, a za 10 przejazdów zapłacimy około 10 euro (w zależności od miasta). Co więcej kartę może używać więcej niż jedna osoba.

  Pojedynczy bilet w autobusie kosztuje jakieś 1,5 euro.

  Hiszpania - lot samolotem

  Hiszpania – lot samolotem

  TANIE SKLEPY W HISZPANII

  Hiszpania słynie ze sklepu Mercadona, tak samo jak Polska z Biedronki. W markecie znajdziecie prawie wszystko w niskich cenach. Szczególnie przypadły Nam do gustu świeże ryby i owoce morza. Jeśli chodzi o owoce i warzywa to lepiej kupować je w mniejszych sklepach. Nie dość, że są tam świeże i lokalne produkty, to ceny są kilka razy niższe niż w supermarketach.

  CENY W HISZPANII

  Ceny różnią się w zależności od tego w jakim mieście Hiszpanii jesteście, oraz w jakich sklepach kupujecie. Jednym z droższych miast jest Barcelona. Ceny produktów są tutaj kilka razy wyższe niż np. w Walencji, czy Alicante. Oczywiście dużo zależy też od tego w jakich sklepach kupujecie oraz jakie produkty. Żeby oszczędzić najlepiej jest kupować wszystko co jest w cenie. Na przykład mandarynki i pomarańcze był w Hiszpanii tanie, dlatego z owoców najczęściej kupowaliśmy właśnie cytrusy.

  Ceny w Hiszpanii:

  awokado – 30 centów
  kilo bananów – 1 euro
  2 kg mandarynek – 1,3 euro
  woda – 30 centów
  chleb – 1 euro
  chorizo – 1,5 euro

  Zachód słońca w Alicante

  WALUTA

  Hiszpania jest jednym z państw Unii Europejskiej w której obowiązuje euro.

  DOJAZDY NA LOTNISKA

  Praktycznie z każdego lotniska i na każde lotnisko regularnie kursują autobusy. Z lotniska El Prat w Barcelonie do centrum dojedziemy busem nr 46 (Plaza Espanya). Z centrum Alicante na lotnisko dojedziemy busem C6, który jeździ każde 20 minut. Niestety bilet jest drogi bowiem kosztuje jakieś 3,80 euro.

  Walencja

  Walencja

  HISZPANIA I NOCLEGI

  Wszystkie noclegi w Hiszpanii rezerwowaliśmy przez serwis Airbnb. Tym razem zdecydowaliśmy się na mieszkanie u lokalnych. Dzięki temu, że mieszkaliśmy z ludźmi dowiedzieliśmy się sporo ciekawych rzeczy. Niestety Hiszpania słynie z dość drogich hoteli, dlatego warto zdecydować się także na spanie w namiocie. Dowiedzieliśmy się także, że Barcelona wytoczyła mieszkańcom wojnę jeśli chodzi o wynajmowanie mieszkań przez serwis Airbnb. Obecnie mieszkańcy muszą starać się o specjalną zgodę, a także mieszkania będą sprawdzane pod względem standardów i bezpieczeństwa.

  BEZPIECZEŃSTWO

  Hiszpania jest dość bezpiecznym krajem. Mimo, iż zamieszkuje są wiele narodowości, np. romańskiej, cygańskiej, marokańskiej, hinduskiej, rosyjskiej wciąż spotykaliśmy się z samymi pozytywnymi reakcjami. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Barcelonie to warto pilnować własnego tyłka i plecaka. Podobno roi się tutaj od złodziei, lecz pewnie większość negatywnych przypadków wynika z ludzkiej głupoty. Od znajomego słyszałam też, że jeśli chodzi o noclegi na dziko, warto omijać plażę w Barcelonie.

  Hiszpania

  Hiszpania

  HISZPANIA I MARIHUANA

  Praktycznie na każdej ulicy czuć zapach maryśki. Jest to bardzo łatwo dostępna używka na rynku hiszpańskim i gwarantuje, że przechadzając się ktoś zaproponuje wam sprzedaż jednej sztuki. Co więcej Hiszpania słynie z legalnych klubów konopnych. Mieszańcy mogą się do takiego klubu zapisać, by móc kupić oraz skonsumować ziele. W niektórych klubach wymagane jest obywatelstwo hiszpańskie, w niektórych nie.

  HISZPANIE

  Bardzo podoba Nam się fakt, że Hiszpanie bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzieci ochoczo grają w nogę i inne gry. Gdy przychodzi weekend lub jakieś święto praktycznie każda rodzina wychodzi na spacer i razem spędza czas. Widać, że Hiszpanie tworzą jedność. W barach od rana siedzą ludzie i aktywnie dyskutują. Kolejna sprawa to bieganie. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tylu sportowców i biegaczy! Nieważne w jakim wieku, o jakiej porze… każdy biega. I to widać, ludzie wyglądają na młodych, zadbanych, wysportowanych, szczęśliwych. Hiszpania to bardzo pozytywny kraj.

  Plaża w Barcelonie

  Plaża w Barcelonie

  KILKA CIEKAWOSTEK

  • Warto wiedzieć, że w niektórych miastach Hiszpanii metro nazywane jest tram.
  • W Madrycie średnio 200 na 365 dni jest słonecznych.
  • Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach.
  • Nigdzie indziej w Europie nie znajduje się tyle barów i restauracji co w Hiszpanii.
  • W Hiszpanii znajduje się ponad 8000 km plaż.
  • Mandarynki, które rosną na drzewach w miastach nie są jadalne. Są to specjalne odmiany, których używa się do produkcji olejków lub konfitur.
  • Jedno z najważniejszych świąt w Walencji to Las Fallas.Prawdziwe święto ognia, fajerwerków, papierowych kukieł i dobrej zabawy. Miasto przez cały rok żyje tym świętem.

  FILMIKI Z HISZPANII

  Poniżej wklejam Przewodnik po Hiszpanii w formie filmików.

  1. Nasza podróż do Barcelony.
  2. Zwiedzamy Barcelonę w dzień i w nocy.
  3. Dalsze atrakcje Barcelony oraz droga do Walencji.
  4. Walencja jak Sydney.
  5. Walencja.
  6. Słoneczna Walencja.
  7. Załamanie pogody.
  8. Alicante.
  9. Festiwal w Alicante.
  10. Słonecznie w Alicante.
  11. Jak mieszkają bezdomni w Hiszpanii?
  12. Lotnisko w Alicante.

   

   

  Park Ciutadella w Barcelonie

  Park Ciutadella w Barcelonie