RUMUNIA

Rumunia to kraj krzywdzony przez fałszywe stereotypy. Zapraszam na artykuł pełen informacji, ciekawostek, a nawet filmików o Rumunii.

 

 JAK DOGADAĆ SIĘ W RUMUNII

Wbrew wszystkim mitom na temat Rumunii, śmiało mogę stwierdzić, że znajomość angielskiego jest tutaj lepsza niż w Polsce! Rumunii bardzo dobrze rozmawiają po angielsku. W Bukareszcie praktycznie nie mieliśmy żadnego problemu z porozumiewaniem się, wręcz przeciwnie. Rumuni bardzo pozytywnie zaskoczyli Nas poziomem swojego angielskiego. Nawet ludzie w starszej grupie wiekowej nie mieli problemów z porozumiewaniem się.

Rumuńskie słowa, które warto znać:

Da- tak
Nu – nie
Mulscumesk – Dziękuję
Pardon – Przepraszam
Salut! – Cześć
Buna dimineata – Dzień Dobry
Nopte buna – Dobranoc
Narazie – Pa
Nu ynceleg – Nie rozumiem
Cie fać – Jak leci?
Foarte bine – Dobrze
Pofte buna – Smacznego

*zapis fonetyczny

 LOTNISKO OTOPENI W BUKARESZCIE

Lotnisko Otopeni jest bardzo duże. Znajdują się na nim dwie sekcje, loty międzynarodowe i loty krajowe. Jeśli macie lot krajowy nie musicie przechodzić żadnej kontroli granicznej. Na lotnisku znajdziemy kantor i punkty wymiany walut. Pierwszy raz na lotnisku zaskoczył Nas sklep Billa, a w nim produkty w normalnych cenach!

Na ulicach Rumunii

Kluż-Napoka

 JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA DO CENTRUM BUKARESZTU?

Przez całą dobę między lotniskiem, a centrum Bukaresztu kursuje bus numer 780 lub 783. Za przejazd zapłacicie około 3,5 Rona (czyli jakieś 3,5zł). Bilet kupicie u kierowcy. Czas przejazdu to jakieś 30-40 min w zależności od ruchu drogowego. Tutaj macie mapę razem z przystankami : http://distanta.ro/bucuresti/ratb-metrorex/linia-expres-783

Rumunia Transport Miejski

Rumunia Transport Miejski

 TRANSPORT MIEJSKI

Wyszukiwarka połączeń autobusowych: http://www.autogari.ro/?lang=en
Wyszukiwarka połączeń kolejowych: http://www.cfrcalatori.ro/
Metro w Bukareszcie jest dość dobrze rozwinięte, działa bardzo sprawnie. Otwarte jest w godzinach od 5.00 – 23.00.
Ceny biletów:
Dwuprzejazdowe – 4 RONY/4 zł
Dziesiecioprzejazdowe – 15 RON/ 15 zł
DOBOWE – 6 RON/ 6 zł
Sień połączeń autobusowych w Bukareszcie działa bardzo sprawnie. Bilety autobusowe kupimy w specjalnych budkach przy niektórych przystankach.  Kierowcy nie sprzedają biletów. Koszt jednorazowego biletu autobusowego – 1,3 RON / 1,3 zł

W Rumunii funkcjonuje też wiele prywatnych połączeń autobusowych. Kursują one między miastami. Najlepiej jest pytać mieszkańców z których miejsc odjeżdżają. Bilety kupuje się u kierowcy.

Kopalnia soli w Rumunii

Salina Turda

 

 JAK ZAOSZCZĘDZIĆ CZAS I PIENIĄDZE

Stan dróg w Rumunii pozostawia wiele do życzenia. Także czas i cena przejazdu pozostawia wiele do życzenia. Jeśli planujecie wybrać się autobusem np. z Bukaresztu to Cluj- Napoka (jakieś 500 km) warto sprawdzić najpierw tanie linie lotnicze (Wizzair). My zaoszczędziliśmy pieniądze i czas (jakieś 20 godzin!) wybierając właśnie lot, który trwał zaledwie 35 minut! Za bilet zapłaciliśmy jakieś 8 euro w jedną stronę!

 

 WALUTA

Walutą obowiązującą w Rumunii jest Lej Rumuński (RON).  1 RON ma niemal równoznaczną wartość 1 złotówki. Banknoty są polimerowe, z plastiku, przez co bardzo ciężko je zniszczyć. Nie trzeba się o nie obawiać podczas robienia prania.

Park w Bukareszcie

Park Herăstrău

 GDZIE NAJTANIEJ ZJEŚĆ

W Rumunii niemal w każdym miejscu znajdziemy budki ze świeżymi wypiekami. Znajdziemy w nich chlebki z białym serem, z kiełbasą i różnymi wypełnieniami. Bułki na słodko i na słono,a także precle obtoczone w ziarnach słonecznika, sezamu lub maku. Często w piekarni takiej dostaniemy także świeżą pizzę  sprzedawaną na kawałki. Koszt takich smakołyków to około 2 złote.

 

 TANIE LOTY DO RUMUNII

Niestety znaleźliśmy tylko jedno tanie połączenie Wizzarem do Rumunii z Warszawy do Bukaresztu.

 

 RUMUNIA NOCLEGI

Planując pobyt w Bukareszcie zdecydowaliśmy się na wynajęcie mieszkania przez serwis Airbnb. Za 8 nocy zapłaciliśmy jakieś 130 euro. W porównaniu z hotelami czy hostelami cena była bardzo korzystna. Mając na uwadze, że w mieszkaniu mieliśmy wszystko czego potrzeba do codziennego funkcjonowania. Dodatkowo mieszkanie mieściło się w piwnicy, przez co miało ono swój urok. Rumunka, która wynajmowała Nam swoje studio służyła swoją pomocą przez cały Nasz pobyt.

 

Mieszkanie w RumuniiNocleg w Turdzie

 BEZPIECZEŃSTWO

Rumunia to bardzo skrzywdzony kraj, dzięki wciąż żywym stereotypom. Wiele osób przestrzegało Nas przed psami, ludźmi, złodziejami i niebezpiecznymi sytuacjami. Nie braliśmy na poważnie osądów znajomych, tylko na spokojnie przylecieliśmy sobie do Rumunii. I przez cały nasz pobyt obaliliśmy wszystkie te zakłamane osądy. Ludzie są bardzo inteligentni, pomocni.

 

 CIEKAWOSTKI NA TEMAT RUMUNII

 •  W sklepach znajdziecie wódkę nawet w kartonikach… takich samych jak soczki dla małych dzieci, wraz z dołączoną do nich słomką „Scandic pop vodka”
 •  W rumuńskiej wsi Sapanta znajduje się jedyny na świecie „wesoły cmentarz”. Jakim cudem cmentarz może być wesoły? Jeśli się go takim stworzy.
 • W samym centrum Bukaresztu znajduje się najstarsze i największe muzeum wsi na wolnym powietrzu. Znajdują się tam domy, budynki gospodarcze, zakłady rzemieślnicze, kaplice, cerkwie – obiekty pochodzące z całego kraju.
 • 40 km od Bukaresztu znajduje się wioska Snagov na, której rzekomo pochowano Wlada Palownika, znanego jako Dracula.
 • Drugim co do wielkości budynków na świecie jest pałac parlamentu w Bukareszcie. Pałac nie tylko zadziwia wielkością, ale i brzydotą.
Kluż-Napoka

Kluż-Napoka

 FILMIKI Z RUMUNII

 

Poniżej wklejam Przewodnik po Rumunii w formie filmików.

 1. Lotnisko Otopeni w Bukareszcie i jak wyglądają plastikowe pieniądze.
 2. Muzeum Wsi i Herastrau Park w Bukareszcie.
 3. Pałac Parlamentu i Bukareszt z lotu ptaka.
 4. 500 km w 35 minut i piękna Salina Turda.
 5. Turda.
 6. Kluż-Napoka.
 7. Starówka w Bukareszcie.
 8. Wieś Snagov i o tym jak funkcjonują autobusy w Rumunii.
 9. Metro i pociągi w Rumunii.

 

Turda

Turda