Phantom 4 kontroler

Słowacja – co po słowacku znaczy „szukać”, cygańskie getta, atrakcje, pociągiem za 20 zł oraz przewodnik po Słowacji w formie filmików!

 

SŁOWACJA ZIMĄ CZY LATEM?

Latem na Słowacji jest pięknie i zielono. Szczególne wrażenie robią słowackie parki narodowe. Słowacja ma wytyczone setki szlaków, gdzie możemy wybrać się na pieszą wędrówkę lub na rower. Także latem dotrzemy na więcej miejsc, np. na Biele Vody ze słynnymi drabinkami, gdzie zimą jest bardziej niebezpiecznie ze względu na lód. Zima na Słowacji może być równie piękna! Wrażenie robią zamarznięte jeziora, które wyglądają jak lodowe pustynie. Także w zimie możemy spędzić tutaj aktywnie czas. Słowacy uwielbiają jeździć na nartach, na snowboardzie, łyżwach… i mają do tego idealne warunki. Znajduje się tutaj bardzo dużo stoków narciarskich z różnym stopniem trudności.

SŁOWACJA ATRAKCJE

Słowacja słynie z basenów termalnych, np. Aqua City Poprad, czy słynna Tatralandia. Na Słowacji znajdują się piękne parki narodowe, takie jak Słowacki Raj, Niskie Tatry, Tatrzański Park Narodowy… Oprócz tego: piękne jaskinie, np. pierwsza oświetlona w Europie lodowa jaskinia, liczne zamki. Zima jest to idealny czas na snowboard, czy narty, a wyciągów tutaj nie brakuje! Koniecznie zaliczcie także wypad w góry.

TANIE POCIĄGI NA SŁOWACJĘ

Kto ma blisko na czeską granicę to polecamy skorzystanie z usług Leoexpress.cz . Z czeskiego Bohumina lub Ostrawy (oraz innych czeskich miast) możemy dostać się nawet za 20 zł i mniej na Słowację (jeśli wcześniej kupimy bilet przez Internet).

 

Tomasovsky Wyhlad - Słowacki Raj

Tomasovsky Wyhlad – Słowacki Raj

SŁOWA NA OPAK

Aby uniknąć nieporozumienia rozmawiając ze Słowakiem, warto znać kilka słów, które mają zupełnie inne znaczenie w języku polskim. Poznajcie tzn słowackie pułapki:

cerstvy – świeży
rozcarovana – zachwycona
frajer – chłopak
frajerka – dziewczyna
sukat (szukać) – pieprzyć się
postel – łóżko
odchody – odjazdy
zachod – ubikacja

 

SŁOWACKI

Słowacki jest bardzo podobny do języka polskiego, wystarczy się tylko dobrze wsłuchać. Dla wielu ludzi jest bardzo zabawny. Na Słowacji nie używa się zwrotu Pan/Pani. Jeśli zwracasz się do osoby dorosłej robisz to w stylu vikovania, np. zróbcie, podajcie.

Słowackie słówka, które warto znać:

Dobre rano- Dzień dobry
Ahoj – Cześć (nieformalnie)
Kolko? – Ile?
Stanica – Stacja kolejowa
Zastavka – Przystanek autobusowy
Cesta – Droga
Rozpravat – Rozmawiać
Dziakujem – Dziękuję
Prepac – Przepraszam
Krasny – Piękny
Narodny park – Park narodowy
Kde byvas? – Gdzie mieszkasz?
Caj – herbata
Hranolki – Frytki
Ubytovanie – Mieszkanie
Polievka -Zupa
Hladat – Szukać
Niech sa paci – Proszę bardzo

Słowacki Raj

Słowacki Raj

SŁOWACKA KUCHNIA

Kuchnia słowacka jest bardzo podobna do polskiej – pyszna i bardzo tucząca. Dominuje mięso oraz ser. Warto spróbować specjałów takich jak: haluszki z bryndzą i słoniną (tzn. polskie ziemniaczane przecieraki), gulasz segedyński, strapaczki (haluszki z kapustą kiszoną), bryndzove pierogi, kapustnica, parene buchty (kluski na parze), medovniki (pyszne ciasteczka miodowe), wyprażany ser z hranolkami (smażony ser z frytkami), braucove mięso pieczone z kapustą.

Tradycyjne danie świąteczne na Słowacji to sałatka ziemniaczana i ryba.

TRANSPORT

Niestety pociągi i autobusy nie kursują tutaj zbyt często. Co więcej połączeń jest tutaj mało i czasami żeby dojechać w jakieś miejsce konieczne są przesiadki i kilkugodzinne czekanie.

Chmarossky Viadukt - Słowacja

Chmarossky Viadukt – Słowacja

CYGANIE NA SŁOWACJI

Mało osób wie, że przyrost Cyganów na Słowacji to dość duży problem, który przeszkadza każdemu, ale nikt tego problemu nie rozwiązuje. Znajdują się tutaj cygańskie getta, czyli osiedla zamieszkiwane przez cygańskie narodowości. Często ludzie żyją tam w tragicznych warunkach, bez podstawowych potrzeb do życia. Słowacja słynie także ze specjalnych szkół, do których uczęszczają tylko cygańskie dzieci. Jest to dość smutny widok, gdyż ludzie Ci są często niezbyt dobrze traktowani. Z drugiej strony większość tych ludzi nie robi absolutnie nic, by polepszyć swoją sytuację życiową.

SŁOWACJA NOCLEGI

Na Słowacji bez problemu znajdziecie hotele, jednak ceny nie są szczególnie niskie. W mniejszych wioskach bardzo łatwo jest znaleźć prywatne pokoje do wynajęcia. Często jednak właściciele nie reklamują się w żaden sposób w internecie. Znajdziecie za to tabliczki informujące, gdzie można wynająć pokój. Ceny zaczynają się od 10 euro za osobę.

Słowacja - Noclegi

Słowacja – Noclegi

TATRY SŁOWACKIE

Słowackie Tatry zachwycają! I choć wiele Polaków spiera się, która strona jest piękniejsza, to trzeba przystać że słowacka strona robi wrażenie. Przede wszystkim na Słowacji rozciąga się ogromny pas, który widać w całej okazałości! Szczególnie bezcenny widok znajduje się w miejscowości Poprad oraz prosto z samolotu!

Niestety Słowacja słynie z wysokich cen. Większość atrakcji turystycznych jest droższa niż po polskiej stronie i sami Słowacy przyznają, że wolą wybrać się na Polską stronę na narty, czy zakupy. W sezonie turystów jednak nie brakuje i także wiele Polaków chętnie odwiedza Słowackie Tatry.

Słowacja - Tatry

Słowacja – Wysokie Tatry

BEZPIECZEŃSTWO

Warto uważać na imprezach, gdyż bardzo łatwo dostać w ryja.

KILKA CIEKAWOSTEK

 • KOFOLA – to słowacka coca-cola, której musisz spróbować będąc na Słowacji.
 • Lasy zajmują tutaj około 40% powierzchni kraju. Niestety z roku na rok jest ich coraz mniej.
 • Gdy wznosisz toast ze Słowakiem, patrz mu w oczy. Brak kontaktu wzrokowego oznacza brak szacunku.
 • Narodowym alkoholem jest Borovićka.
Zachód słońca

Zachód słońca i słowackie Tatry

FILMIKI ZE SŁOWACJI

Poniżej wklejam Przewodnik po Słowacji w formie filmików.

 1. Słowacki Raj zimą.
 2. Dedinky i zamarznięta tama.
 3. Piękny widok na Słowackie Tatry.
 4. Pierwszy raz na snowboardzie.
 5. Słowackie Tatry i piękny zachód słońca.
 6. Troszkę adrenaliny.
 7. Zamarznięte wodospady.
 8. Park Narodowy Niskie Tatry i Chmarossky Wiadukt.
 9. Dron w domu?
 10. Piękne krowy.
 11. Piękne zamarznięte jezioro.
 12. Jazda na quadzie.
 13. Słowacki sylwester!
 14. Dedinky.
 15. Jak zrobić słowackie haluszki?

 

Dedinly - Słowacki Raj

Dedinky – Słowacki Raj