Tajlandia z lotu ptaka

Tajlandia – praktyczne informacje na temat wizy, noclegu za 3 dolary, wypożyczenia skutera, kuchni tajskiej, bezpieczeństwa oraz o respektowaniu kultury.

 

Tajlandia na skuterze

Tajlandia na skuterze

WIZA DO TAJLANDII

Wizę do Tajlandii dostaniesz dość łatwo. Zależy to od tego jak długo masz zamiar przebywać w kraju i w jakim celu się tam wybierasz. Ważne jest, aby zwrócić także uwagę na to, czy do Tajlandii przylatujesz, czy przybywasz drogą lądową. Najłatwiej i całkowicie za darmo jest dostać wizę turystyczną do 30 dni ( jeśli przylatujesz do Tajlandii samolotem). Gdy podróżujesz do Tajlandii busem z Laosu, Kambodży lub Myanmaru, otrzymujesz wizę tylko na 15 dni.   UWAGA! Od stycznia 2017 roku możesz otrzymać pieczątkę na 30 dni także przekraczając Tajską granicę drogą lądową! Jednak takim sposobem możecie przyjechać do Tajlandii tylko 2 razy w roku!

Jeśli masz w planie zwiedzić więcej i zostać w Tajlandii na dłużej, warto na bieżąco sprawdzać informacje o wizach na stronie Ambasady w Warszawie. Przepisy i wymagania zmieniają się dość często, dlatego te znalezione na blogach, często są już nieaktualne.

Nikt jednak nie pytał Nas o bilety powrotne, ani o wyciąg z konta bankowego. Cała procedura przebiegła pomyślnie, choć nie napiszę, że szybko. Kolejki po wizę w Bangkoku są bardzo długie.

Tajlandia

Tajlandia – piękna i dzika

RESPEKTUJ KULTURĘ

Podróżując do innych krajów nigdy nie zapominaj, że jesteś tam gościem. Mieszkańcy Europy zwykli na wakacjach czuć się bardzo swobodnie, nie zwracając uwagi na lokalną kulturę.

Pamiętaj, aby do wszystkich świątyń wchodzić na boso, z zakrytymi ramionami, kolanami oraz dekoltem.

Nie siadaj stopami zwróconymi do Buddy.

W wielkich miastach trzymanie za rękę jest zupełnie normalne, a nikt z miejscowych nawet tego nie zauważy. W mniejszych miastach jest większe prawdopodobieństwo, że będą się za Wami oglądali.

Z Tajami się nie kłóci. Ogólnie nie pokazuje się na ulicy agresywnych zachowań.

Kobietom nie wolno dotykać mnichów buddyjskich, należy ustępować im drogi, a także nie należy siadać wyżej od nich.

Potrawy je się łyżką lub pałeczkami. Widelca używa się tylko do pomocy w nałożeniu jedzenia na łyżkę.

Nie pokazuj nikomu swoich stóp, gdyż uważane są jako nieczyste.

Nie głaskaj dziecka po głowie, gdyż głowa jest uważana za świętą część ciała.

Tajowie bardzo kochają swojego króla, dlatego lepiej jest w ogóle nie poruszać tego tematu. Jego obraza lub krytyka może skończyć się nawet więzieniem.

Praktycznie przed każdym hotelem, niektórymi sklepami, czy salonami należy zdjąć buty. Zazwyczaj przed wejściem znajdziecie tabliczkę z informacją.

 

CENY W TAJLANDII

Za talerz ryżu z warzywami, mięsem, do tego wywar i woda z lodem za darmo, zapłacisz maksymalnie 5-6 zł. Dania wegetariańskie są często tańsze od mięsnych. Woda w sklepie około 1,5 zł, a oryginalny red bull 1 zł. Wszelkiego rodzaju owoce dostaniesz już od 1 zł. Kokos za około 4-5 zł. Jedzenie jest tutaj bardzo tanie.

Jeśli chodzi o noclegi, średnia cena to jakieś 10 dolarów.

Oryginalny Red Bull za 1 zł

Oryginalny Red Bull za 1 zł

Arbuzy przy drodze za 1 zł

Arbuzy przy drodze za 1 zł

PODSTAWOWE ZWROTY KTÓRE WARTO ZNAĆ

sàwàddee kráb / sàwàddee ká – Cześć! (krab – jako mężczyzna, ka- jako kobieta)
la gòn kráb / la gòn ká – Do widzenia!
chái kráb / chái ká – Tak.
mái chái kráb / mái chái ká – Nie.
kòbkûn kráb / kòbkûn ká – Dziękuję.

Jak zauważyliście występują tutaj dwie formy. Jedna to krab i tą końcówkę używają mężczyźni. Druga to ka i jest używana przez kobiety.

WALUTA

W Tajlandii obowiązują Tajskie Bahty. 10 Baht to około 1 złoty. Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie i pieniądze wymienić na miejscu.

 

NOCLEG W TAJLANDII ZA 3 DOLARY

Doświadczenie w tej dziedzinie zdobyliśmy spore. W Chiang Mai obraliśmy sobie za cel znalezienie noclegu za 5 dolarów. Udało się znaleźć za 3 dolary na dzień. Tutaj wystarczy wiedzieć kilka rzeczy. Noclegów za taką kwotę szukaj zawsze poza centrum. W Chiang Mai wystarczy wyjść ze starego miasta.

Na ulicach znajdziesz wiele tabliczek informujących o wynajmie pokoju : na dzień, na tydzień lub na miesiąc. Na im dłuższy czas decydujesz się zostać w danym miejscu, tym cena jest niższa. Bez problemu znajdziesz pokój za 100 dolarów na miesiąc z klimatyzacją. Wystarczy tylko chodzić, szukać i pytać.

Dodam jeszcze, że na miejscu możecie znaleźć o wiele lepsze pokoje, za niższą cenę niż te, które znajdują się w Internecie.

Tajlandia z lotu ptaka

Tajlandia z lotu ptaka

WYPOŻYCZENIE SKUTERA W TAJLANDII

Zasada numer jeden: nigdy nie zostawiaj paszportu w wypożyczalni jako depozyt. Zawsze miej przy sobie ksero i tylko to zostaw. Nie chcą, zmień wypożyczalnie, jest ich setki. Jeśli chodzi o depozyt to w większości wypożyczalni jest wymagany. Przy odrobinie cierpliwości da się znaleźć i taki bez zostawiania jakiegokolwiek depozytu.

Trzeba jednak mieć na względzie rzeczy. Po pierwsze ubezpieczeni jesteście tylko Wy, a nie skuter. Jeśli cokolwiek się zepsuje, tak ponosicie koszty za ewentualny serwis lub naprawiacie samodzielnie. Po drugie przed wyjazdem wyrób sobie międzynarodowe prawo jazdy. Kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a zaoszczędzicie kupę nerwów. Policja każdego dnia czyha na turystów. Procedura zawsze wygląda tak samo: zatrzymują Cię, pytają o prawo jazdy, jeśli nie posiadasz płacisz 10 dolarów mandatu. I tutaj uwaga: takim sposobem policja może zatrzymywać Cię każdego dnia i każdego dnia płacisz. Możesz jednak w lekki sposób ominąć częste płacenie mandatów. Wystarczy, że stanowczo zażądasz zapłacenia mandatu na komisariacie. Takim sposobem otrzymujesz papierek i  przez kolejne 7 dni jesteś zwolniony z płacenia. Trzeba być jednak spokojnym i stanowczym, gdyż policja chce od Ciebie wycisnąć jak najwięcej pieniędzy. Ty jednak masz zupełne prawo, zapłacić w ten sposób.

Nas policja zatrzymywała przez jakieś 30 minut i nie chciała oddać prawa jazdy, jeśli nie zapłacimy na miejscu. Mimo sprzeciwów i zastraszania udało Nam się dopiąć swego.

Tajlandia skuterem

Tajlandia skuterem

TAJLANDIA I BEZPIECZEŃSTWO

Jako, że nie jesteśmy zwolennikami wszelkiego zastraszania, uważamy że lepiej po prostu dbać o pewne aspekty. Ostatnio byliśmy świadkami kradzieży podczas wycieczki na wodospady. Turyści widząc atrakcje, zapominają o wszystkim i cieszą się chwilą. Podczas, gdy wśród ludzi siedział Taj i spokojnie obserwował ludzi. Po chwili wszyscy turyści poszli w inne miejsce zostawiając swoje rzeczy bez żadnej opieki. Kuba z daleka zauważył, że chłopak kradnie coś z plecaka. Niestety nie zdążył go dogonić, lub chłopak schował się w okolicy. O całej akcji poinformowaliśmy turystów. Okazało się, że jednej z dziewczyn zniknęło 1000 Baht z torebki.

Warto mieć także oczy szeroko otwarte na ulicy. Skutery są wszędzie i pędzą jak szalone.

Tajowie to bardzo spokojni i nieśmiali ludzie. Gdy ktoś zagaduje Cię na ulicy i twierdzi, że np. dana świątynia, którą szukasz jest nieczynna, oznacza to, że prawdopodobnie będzie próbował zwabić Cię do jakiegoś sklepu z biżuterią.

TRANSPORT PO KRAJU

Z Bangkoku jechaliśmy do Ayutthaya za ceną 1,5 zł klasą 3. Z Ayutthaya za jakieś 50 zł jechaliśmy 12 godzin nocnym pociągiem prosto do Chiang Mai. Sama jazda pociągiem to niesamowita przygoda. Pociągi pełne są młodych ludzi, panuje w nich unikalna atmosfera, a trasa prowadzi przez malutkie wioski i dżungle.

Najwygodniej jest podróżować po kraju samolotem, np. AirAsia. Często da się upolować bilety tańsze nawet od tych na pociąg.

Tajlandia pociągiem

Tajlandia pociągiem

TRANSPORT PUBLICZNY

Tajlandia słynie z transportu wodnego, z kolorowych tuk-tuków oraz taksówek. Dodatkowo w Bangkoku znajdziecie metro. Kierowcy tuk-tuków sami zatrzymują Was na ulicy, aby zaproponować transport. Ceny stosunkowo niskie w porównaniu do tych europejskich.

Tajlandia - transport publiczny

Tajlandia – transport publiczny

Tuk-Tuk

Tuk-Tuk

KUCHNIA TAJSKA

Jeśli od znajomych usłyszałeś, że w Tajlandii je się tylko robaki, tak bądź świadomy że jest to taka atrakcja dla turystów, którzy bardzo lubią robić sobie fotki jak wkładają usmażonego robaka do ust.

Kuchnia Tajska jest o czymś zupełnie innym. Sałatki z Papai, grillowane warzywa, ryż z mięsem, zupy z różnymi grzybkami i przyprawami, tajskie naleśniki … wszystko przyprawione oczywiście na ostro, często z sosem rybnym i cukrem kokosowym. Jedzenie wygląda bardzo egzotycznie, a smakuje … niebiańsko!

Jeśli obawiasz się, że Twój żołądek tego nie zniesie, najedz się tam, gdzie jedzą miejscowi. Ale ogólnie to potrzeba trochę czasu, aby organizm przyzwyczaił się do nowego pokarmu i ostrych przypraw.

Na Internecie znajdziesz także bardzo dużo ostrzeżeń, aby nie pić wody z lodem, którą serwują na ulicy. Woda jest tutaj bardzo bezpieczna i zwyczajnie piją ją wszyscy.

Kuchnia tajska prosto z ulicy

Kuchnia tajska prosto z ulicy

Khao Soi

Khao Soi

Pierwszy Raz w Bangkoku – Czego Się Spodziewać ?

Ayutthaya pociągiem z Bangkoku za 1,5 zł