UKRAINA

Ukraina – chociaż zwiedziliśmy tylko Kijów, to od początku wycieczki wiedzieliśmy, że z pewnością tam powrócimy. Pomimo sytuacji politycznej i wszechobecnej biedy (czyżby?) Ukraińcy to bardzo ciekawy naród, ludzie są bardzo pracowici oraz żywi. Kijów żyje 24 godziny przez 7 dni w tygodniu i pełen jest młodych ludzi.

 

UKRAINA – GDZIE WARTO ZJEŚĆ?

Na całej Ukrainie znajduje się sieć restauracji znanych pod nazwą Puzata Chata. Koniecznie do niej zajrzyjcie, z pewnością nie wyjdziecie z niej głodni. W restauracji nie znajduje się tradycyjne menu. Wchodzicie tak jakby do sklepu i spośród kilkunastu potraw wybieracie co chcecie dostać. Jest to świetna opcja, z tego względu gdyż w restauracjach często dania wypisane są cyrylicą i brak w nich obrazków dań.
W Puzatej Chacie zjecie min. barszcz, rosół, grzybową, gulasz, różne rodzaje kotletów, pierogów, pieczone ziemniaki, naleśniki, kilka deserów, różne rodzaje napojów. Wybór jest spory, a jedzenie pyszne. Za ogromny obiad dla dwóch osób razem z napojami i deserem zapłacicie jakieś 5-6 euro. Gorąco polecamy ukraiński barszcz i pierogi. Na słodko, z wiśniami i pyszną słodką śmietanką, której w Polsce nie dostaniecie.

Puzata Chata - sieć restauracji na Ukrainie

Puzata Chata – sieć restauracji na Ukrainie

JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA DO CENTRUM KIJOWA?

Tradycyjnie pod lotniskiem znajduje się kilkanaście taksówek. Taksówkarze zaczynają swoją stawkę od 20 euro. Gdy odmawiacie, stopniowo schodzą do ceny 5 euro. Widać, że bardzo zależy im na klientach i robią wszystko co w swojej mocy, aby zatrzymać potencjalnych klientów. Jeden taksówkarz, po tym gdy oświadczyliśmy, że wybieramy się autobusem czekał z nami na przystanku i ciągle przekonywał jak ciężko jest samemu dostać się do centrum.
5 euro za kilka kilometrów to wciąż sporo w porównaniu z autobusem, który kosztuje 20 centów. Problem polega jednak na tym, że na ukraińskich przystankach autobusowych nie znajdują się żadne rozkłady jazdy. Na każdym busie znajduje się jednak informacja o tym gdzie jedzie bus. Musicie jednak znać cyrylicę, lub poradzić sobie inaczej. My zagadaliśmy do Ukrainki stojącej na przystanku, ta pomogła nam wybrać odpowiedni bus i poradziła gdzie mamy wysiąść żeby dostać się na pobliskie metro. Innym sposobem jest wchodzenie do kolejnych busów i pytanie o interesującą Nas destynację. Najlepiej jest mieć ze sobą mapkę, na której możecie wskazać cel podróży. Najbliższy przystanek autobusowy znajdziecie zaraz na przeciwko lotniska, należy się tylko wydostać z parkingu. Prawdopodobnie bus zabierze Was na główny dworzec autobusowy Wokzalna, skąd ruszacie dalej w miasto.

Ukraina - transport

Ukraina – transport

METRO W KIJOWIE

Na metro w Kijowie nie da się napisać żadnego złego słowa. Funkcjonuje bardzo dobrze, a jedna trasa kosztuje około 10 centów. W kasie kupujecie odpowiednie plastikowe żetony lub korzystacie z maszyny, która obsługuje banknoty o nominale 20 hrywien. Metrem dotrzecie w większość miejsc w Kijowie. W godzinach szczytu jest dosłownie przepełnione ludźmi, ale także o 6 rano wielu korzysta z tego środka transportu.

Metro w Kijowie

Metro w Kijowie

UKRAINA I TANIE NOCLEGI

Ze znalezieniem taniego noclegu na Ukrainie nie ma żadnego problemu. Ceny w Kijowie zaczynają się nawet od 3 euro za noc, a podejrzewam że na obrzeżach miasta znajdziecie nawet tańsze oferty. W internecie znajduje się też wiele informacji na temat tego, że na lotnisku znajduje się grupka babuszek, które oferują tani nocleg u siebie w domu. My jednak nie natrafiliśmy na żadną taką ofertę.

Świąteczny klimat

Świąteczny klimat

WALUTA

W kraju płacicie ukraińskimi hrywnami, które kalkulujecie podobnie jak czeskie korony. 1 hrywna to jakieś 0,16 groszy. Praktycznie w każdym miejscu znajduje się taki sam kurs i bez różnicy jest czy pieniądze wymienicie na lotnisku, czy w centrum.

Ukraińskie hrywny

Ukraińskie hrywny

JAK DOGADAĆ SIĘ NA UKRAINIE?

Połowa społeczeństwa rozmawia po rusku. Jeśli ruski to nie Wasza działka, to ogólnie zasada jest taka, że lepiej próbować dogadać się po polsku niż po angielsku.

Ukraina

Ukraina

UKRAINA – CZY JEST TAM BEZPIECZNIE?

Jak już pisałam kilkakrotnie kwestia bezpieczeństwa głównie zależy od Nas samych. Bardzo łatwo jest nachlać się w barze i narzekać później, że zostało się okradzionym, czy pobitym. Jeśli sami potrafimy zachowywać się racjonalnie i potrafimy ocenić daną sytuację to kwestia bezpieczeństwa leży głównie w naszych rękach. Oczywiście nie piszę tutaj o klęskach żywiołowych, czy atakach terrorystycznych, lub zwykłym pechu. Czasami znajdujemy się w niewłaściwym miejscu i w nieodpowiednim czasie. Jeśli jednak zachowujemy zdrowy rozsądek i nie bujamy w obłokach przy kolejnej ukraińskiej piękności, nasz sprzęt i wszystko inne znajdować się będzie na właściwym miejscu. W miejscach zatłoczonych warto jednak trzymać torebkę mocniej i nie wymachiwać aparatem fotograficznym na prawo i lewo. Bądźmy w tu i teraz, analizujmy sytuację, spoglądajmy na to co dzieje się dookoła Nas, a wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Jeśli decydujesz sie na nocleg w tanim hostelu nie zostawiaj tam cennego sprzętu. Warto nosić ze sobą laptop i inny sprzęt nawet przez cały dzień. Zawsze mamy go pod własną opieką, a w razie czego mamy także sprzęt do pracy.

Na ulicach Kijowa spotyka się bardzo sympatycznych, ale też i czasami pijanych ludzi. Jednak zauważyliśmy, że wiele młodych Ukrainek wieczorami przechadza się samotnie, co może świadczyć o tym, że nie jest tak źle jak wszyscy mówią.

My spotkaliśmy się tylko z samymi pozytywnymi sytuacjami, praktycznie każdy był dla Nas miły i pomocny.

Wojna na Ukrainie

Ukraina – Kijów

MODA NA ULICY UKRAINY

Ukrainki mają bardzo szykowny styl. W zimie wciąż bardzo modne są futra, które dodają uroku słowiańskiej urodzie. Mężczyźni noszą tradycyjne czapki. Styl ten także dodaje im wyjątkowego i męskiego charakteru.
Kobiety potrafią się umiejętnie pomalować i tym sposobem oraz stylem ubioru sprawiają, że są bardzo kobiece.

Tradycyjne ukraińskie stroje

Tradycyjne ukraińskie stroje

KIJÓW ATRAKCJE

Głównymi atrakcjami w Kijowie są katedry i inne budynki. W oczy rzucają się ich złoto – zielone barwy. Nie sposób ominąć także Placu Niepodległości, na którym znajdują się kwiaty, znicze i zdjęcia upamiętniające poległych.

Zaraz koło stacji metra przy Placu Niepodległości spotkaliśmy grupę młodych tancerzy, którzy przez cały dzień robili show na ulicy. Bardzo żywa atrakcja dla turystów, którzy zachwyceni byli talentem młodzieży.

Oprócz tego w Kijowie znajduje się także Muzeum Czarnobylskie, Muzeum Historii Ukrainy, Park Miniatur oraz inne parki miejskie.

Kijów atrakcje ?

Kijów atrakcje ?

UKRAINA – JAKIE PAMIĄTKI KUPIĆ?

Dla kumpla – papier toaletowy z Putinem
Dla mamy– matrioszka lub pięknie haftowane bluzeczki
Dla taty– 0,7 za 2 euro
Dla siostry – ukraińskie kosmetyki i czekoladki Roshen

Papier toaletowy z Putinem

Papier toaletowy z Putinem

FILMIKI Z UKRAINY

Poniżej wklejam Przewodnik po Kijowie w formie filmików:

  1. Nasz pierwszy dzień w Kijowie.
  2. Gdzie dobrze i tanio zjeść na Ukrainie?
  3. Między biedą a bogactwem.
  4. Lotnisko i metro w Kijowie.

UKRAINA NA 4 DNI – WYDATKI

Bilety lotnicze: 400 zł w dwie strony, 2 osoby
Transport: dosłownie grosze … 40 gr za przejazd metrem, 80 gr z lotniska na centrum, taksówka na lotnisko 12 zł
Noclegi: 80zł, na dwie osoby i na 3 noce.
Jedzenie: jakieś 100 zł na 3 dni, na dwie osoby (posiłki głównie w Puzatej Chacie)
Pamiątki: papier toaletowy z Putinem – 4 zł, tusz do rzęs – 20 zł, pyszne suszone jabłka – 1,5 zł, magnez na lodówkę – 4 zł

Wrażenia: niezapomniany, długi weekend!