Wietnam

WIZA DO WIETNAMU

Oprócz wizy turystycznej na 3 miesiące za kwotę około 50$ od niedawna dostępna jest także wiza online. Uzyskać ją możecie poprzez wysłanie formularzu, wraz z zeskanowanym paszportem oraz zdjęciem paszportowym. Koszt takiej wizy to 25$, otrzymujecie ją na 30 dni, a na jej realizację czekacie do 3 dni roboczych.

Jedynym minusem jest, że musicie znać dokładny termin przybycia i opuszczenia kraju, a także nazwy granic.

Poprawka: Te dane ważne są tylko przy przybyciu do kraju, a nie jego opuszczeniu.

Tutaj bezpośrednio załatwisz wizę online.

Wiza do Wietnamu

NOCLEGI

Ze znalezieniem noclegu jest różnie i wiele zależy od tego w jakim mieście się znajdujemy. Jednakże w większości miejscach znajdziesz tańsze opcje niż na Internecie.

Ceny pokoi współdzielonych zaczynają się już od 4$.

Ceny za pokoje prywatne zaczynają się od 5-8$.

To stosunkowo niewiele, jeśli porównamy to z europejskimi cenami.

W Wietnamie bardzo polecamy skorzystanie z serwisu Airbnb. Za niewielką cenę, możecie spać w nowoczesnych apartamentach z widokiem na morze. To także świetna opcja dla tych, którzy boją się wyjeżdżać bez rezerwacji. Kliknijcie w link, aby otrzymać zniżkę na noclegi na całym świecie: Link do zniżki

 

Airbnb w Wietnamie

Airbnb w Wietnamie

JAK PODRÓŻOWAĆ PO WIETNAMIE?

Transport jest tutaj świetnie zorganizowany i praktycznie z każdego miejsca złapiecie busa lub pociąg.

Warto rozważyć opcję autobusów lub pociągów sypialnych, jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ceny biletów są dla turystów większe niż dla lokalnych, często dwukrotnie.

 

Ceny transportu w Wietnamie na rok 2017:

 • Hanoi – Hai Phong: pociąg, hard seat, cena: 60 000 tys dongów
 • Bilet na wyspę Cat Ba: 130 ooo tys dongów (łódka plus autobus miejski)
 • Hai Phong – Ninh Binh, bus: 80 000 tys dongów
 • Ninh Binh – Da Nang: 350 000 tys dongów
 • Da Nang – Nha Trang, bus: 750 000 tys dongów
 • Nha Trang – Phan Tiet, pociąg: 100 000 tys dongów
 • Phan Tiet – Ho Chi Minh, pociąg: 100 000 tys dongów

 

Osobiście bardzo polecamy popularny sposób zwiedzania Wietnamu na skuterze. Wiele młodych ludzi przyjeżdża tutaj i kupuje skuter (w Hanoi, lub w Sajgonie) i przejeżdża cały kraj jednośladem.

Cat Ba Island na skuterze

Cat Ba Island na skuterze

 

AUTOSTOP W WIETNAMIE

Autostop nie jest zbyt powszechną i znaną formę podróżowania po kraju. Co nie znaczy, że nie funkcjonuje w ogóle! Owszem, działa – trzeba się tylko uzbroić w anielską cierpliwość. Najlepiej mieć także ze sobą krótki liścik po wietnamsku wyjaśniający o co Ci chodzi, jak się nazywasz, skąd jesteś i gdzie chcesz się dostać. Napisz także, że podróżujesz bez pieniędzy. Unikniesz w ten sposób nieporozumień.

Nie zdziw się, jeśli wiele osób będzie zatrzymywało cię na drodze i pytało o co Ci chodzi. Nie zdziw się, jeśli ktoś będzie próbował zatrzymywać busa dla Ciebie. Nie zdziw się, jeśli nagle na drodze będziesz miał małą widownię. Ta forma podróży nie jest im znana i wielu z nich będzie próbowało powstrzymać Cię przed działaniem, twierdząc że to niemożliwe.

Jednak jest to możliwe, pod warunkiem, że masz dużo czasu, albo dużo szczęścia.

Nam udało się przejechać zaledwie 250 km, a całość zajęła Nam jakieś 8 godzin. Sam zdecyduj, czy to działanie opłacalne.

Wietnamska kawa z lodem

Wietnamska kawa z lodem

CO WARTO ZOBACZYĆ W WIETNAMIE

Wietnam jest większy niż myślisz i każda część oferuje różne, ciekawe miejsca i atrakcje. Sprawdź, które z nich polecamy.

Jak zwiedzić Wietnam w 30 dni – Najlepsze Miejsca

DZIENNY BUDŻET

Gdy jesteś osobą, która podróżuje na budżecie musisz wiedzieć, że Wietnam nie jest najtańszy z krajów Azji południowo – wschodniej. Jednak to wciąż relatywnie tani kraj, jeśli porównamy go z innymi europejskimi.

Jeśli jesteśmy ograniczeni pewnym budżetem, trzeba średnio liczyć około 15-30$ na osobę dziennie. W parze wychodzi to trochę taniej, gdyż np. wynajmujesz z kimś pokój, czy skuter wspólnie.

Nha Trang, Wietnam

Gdy chcesz mieszkać z takim widokiem, musisz bardzo zwiększyć swój budżet.

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE?

 • Unikaj restauracji i stołuj się na ulicy – jedzenie jest w 100% bezpieczne i pyszne! Restauracji nie polecamy ze względu na ceny i nie zawsze pyszne jedzonko.
 • Niestety często bardziej opłaca się kupić wycieczkę lub autobus w agencji turystycznej niż zorganizować to samodzielnie. Na wielu stacjach nie kupisz biletów w cenie dla lokalnych.
 • Targuj się – gdy kupujesz jedzenie, chcesz wynająć pokój, czy kupić koszulkę.
 • Pytaj się – nie bój się pytać mieszkańców ile dana rzecz, czy usługa powinna kosztować.
 • Zabierz nocny bus lub pociąg – zaoszczędzisz w ten sposób na noclegu.
 • Nie musisz kupować sim karty, gdyż wifi jest praktycznie w każdym miejscu (nawet na stacjach autobusowych, czy kolejowych).

Plaża w Hoi An

WALUTA

W Wietnamie obowiązują wietnamskie dongi. Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary i wymienić je na miejscu.

1 dolar to jakieś 20 tys dongów wietnamskich. Więc za jakieś 40$ możesz stać się milionerem!

 

Patrz czym płacisz, gdyż banknoty są do siebie bardzo podobne (różnią się ilością zer).

 

BANKOMATY

Najlepiej korzystać z zagranicznych bankomatów, takich jak: AgriBank/3 miliony(max. limit)/0% prowizji, HSBC, ANZ bank/5 milionów/20 tys.dongów prowizji, CitiBank/8 milionów/0% prowizji

Niektóre bankomaty wymagają 6 cyfrowego PIN kodu. Dlatego warto rozważyć zamianę z 4 na 6 cyfrowy PIN kod.

Wietnam, wyspa Cat Ba

Wietnam, wyspa Cat Ba

CENY W WIETNAMIE

Przykładowe ceny w Wietnamie:

 • Street food: od 15-30 000 tys dongów
 • Wietnamska kawa: 1 000 dongów
 • Piwo: od 3 000 tys dongów
 • Litr paliwa: 17 000 tys dongów
 • Wypożyczenie skutera: od 4 dolarów
Nha Trang, Wietnam

Nha Trang, Wietnam

PODSTAWOWE SŁOWA, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Nha Trang – hotel (bardzo przydatne słowo, gdy na miejscu szukamy noclegu)

Chao -cześć

Xin chao – dzień dobry

co – tak

khong – nie

Cam on – dziękuję

Warto wiedzieć, że Wietnamczycy pokazują „nie” kręcąc dłonią. 

Wietnam - Nha Trang

Wietnam, Nha Trang

WYPOŻYCZENIE SKUTERA W WIETNAMIE

Wietnam kojarzy się Nam przede wszystkim ze skuterami. Jest to najczęściej używany pojazd, a całe ulice zapełnione są właśnie tymi pojazdami.

Wypożyczalni skuterów w Wietnamie jest wiele. Najlepiej jest jednak wypożyczyć od Naszej obsługi hotelowej. Warto przygotować sobie także kopię paszportu, gdyż prawdopodobnie poproszony zostaniesz o zostawienie paszportu (czego nie polecamy robić).

I już od jakiś 4$ możesz wypożyczyć skuter.

Policja regularnie patroluje ulice, jednak przez Nasz miesięczny pobyt nikt Nas nie zatrzymał i nie pytał o międzynarodowe prawo jazdy. W tej kwestii możecie spać spokojnie.

Kwestia bezpiecznego poruszania się po mieście? 

No tutaj jesteście zdani sami na siebie. Oczy dookoła głowy i bycie świadomym przez całą podróż. W Wietnamie nikt nie przestrzega zasad ruchu drogowego, albo ich po prostu nie mają. Tutaj jeździ się pod prąd, zatrzymuje się w jakichkolwiek miejscach i nie patrzy się dosłownie na nic. A w miastach skuterów jest tysiące! A mimo tego całego chaosu, wszystko jest tak jakby zorganizowane i po kilku przejażdżkach, taka jazda staje się zupełnie normalna.

Wietnam na skuterze

Wietnam na skuterze

CZY WIETNAM JEST BEZPIECZNY?

W trakcie miesięcznego pobytu w Wietnamie nie zauważyliśmy żadnej agresji, ani dziwnych zachowań na ulicach.

Chcemy Cię jednak ostrzec przed jedną dość istotną rzeczą. W Wietnamie (a także w pobliskich krajach) uważaj na to co znajduje się na drodze lub w Twojej okolicy. Zdarzyła się Nam jedna sytuacja, gdy wracaliśmy z wodospadów Bo Ho w Nha Trang. Na głównej drodze 1,5 m od Nas zauważyliśmy czarną kobrę postawioną w pozycji obronnej (jak się dowiedzieliśmy później z Internetu). Mieliśmy ogromne szczęście,  gdyż moja reakcja (Justyny) pozostawała wiele do życzenia i absolutnie nie zachowałam spokoju. Wrzeszcząc zaczęłam uciekać, a kobra przestraszyła się i sama uciekła.

Absolutnie nikogo nie chcemy przestraszyć. Prosimy tylko, żebyście byli świadomi zagrożeń do krajów do których podróżujecie i w razie czego przeczytali w Internecie kilka informacji na ten temat. Jest to szczególnie ważne, gdyż w stanie stresu wiele działań może tylko pogorszyć daną sytuację.

 

CZY TRZEBA SIĘ SZCZEPIĆ PRZED PODRÓŻĄ DO WIETNAMU?

Nie obowiązują żadne obowiązkowe szczepienia, które należy wykonać przed podróżą do Wietnamu. Istnieje jednak kilka zalecanych, dla chorób takich jak: dur brzuszny, żółtaczka, czy tężec. Na pytanie, czy warto się szczepić, należy odpowiedzieć sobie samemu. My z żadnych szczepień nie skorzystaliśmy, uważamy że jest to kwestia osobista.

Wietnam - Sajgon

Wietnam – Sajgon